• Telefon: +90 850 302 35 70
  • info@glintnedir.com

Atık Piller

Atık pillerin çevreye verdiği zararlar hakkında maalesef insanlarımızda hala bir bilinç oluşamadı. Bu da, aslında ülkemizin ve hatta dünyanın hala kanayan yaralarından biri olmayı, her türlü önleme çabasına rağmen sürdürmeye devam etmekte.

Aslında çözülmesi gereken ilk problemlerden biri, insanlara atık pillerin çevreye ve insana ne denli çok zarar verebileceğinin anlatılmasıdır; fakat, hayatımızda büyük yer ediniyor olmalarına rağmen bu alan üzerine medyaya yansıyan; yahut medyanın gündemine girmeyi başarabilmiş çok az çalışma var.

Piller çoğunlukla Cıva, Kadmiyum ve Kurşun gibi ağır metallerden oluşmaktadırlar. Bu ağır metaller, insan vücüduna nüfuz ettiklerinde, kimisi önlenemeyen ciddi problemlere yol açıyorlar. Örneğin, atık pillerden doğaya karışan bu maddelerin içme sularına karışması durumunda insanlar, böbrek rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, ile karşı karşıya kaldıkları gibi, karaciğer kanserine ve akciğer kanserine de davetiye çıkarıyor; fakat etkileri maalesef bunlarla da bitmiyor. Bugün kanser vakalarının ciddi bir kısmının atık pillerin etkisiyle meydana geldiği artık kabul görmüş bir gerçektir.

Sadece bir adet kalem pilin denize atılması, 2 ton balığın cıva sebebiyle zehirlenmesine yol açabildiği gibi, yine bu kalem pilin toprağa bırakılması da çok kısa bir sürede çevresindeki toprağın büyük bir kısmının zehirlenmesine sebep olabiliyor.

Peki bu durumun önüne geçmek için neler yapılmalı? Aslında cevabının bulunması gereken en önemli soru da bu. Bunun için halihazırda belediyelerin düzenlediği kampanyalara bilinçli katılım arttırılmalıdır. Birçok yerde karşımıza çıkan atık pil toplama kutularına, çöp atıyor olmamız, maalesef bu tehlikenin hala ciddiye alınmadığını teyit etmekte. İnsanlar, bu noktalara rahatlıkla ulaşabiliyor oldukları halde, amacına uygun kullanımdan kaçınıyorlar.

 

Atık piller

Bunu önlemek adına: sosyal medyada, televizyonda ve gazetelerde kısacası büyük kitlelere kolayca ulaşılabilen her yerde, atık pillerin doğaya ve insana verdiği zararlar hakkında bilgilendirme yapılmalı ve insanları duyarlı olmaya sevk edecek bir takım sloganlar hazırlanmalıdır.

Buna ek olarak, erken yaşlarda bu bilincin kazanılması için okullarda çocuklara yönelik tiyatro gösterileri düzenlenebileceği gibi, ailelerin de bu tür etkinliklere önem vererek, ehemmiyetle ve ilgilyle yaklaşmaları gerekmektedir.

Kimyasala ve kimyasal olana her yönüyle karşı çıkmak, yaşadığımız dünyada bir zorunluluk haline geldi. Glint ürünlerini kullanarak, bu çılgınlığa sizler de dur diyebilirsiniz!