• Telefon: +90 850 302 35 70
  • info@glintnedir.com

İş hayatında kadın

​Hak ve hukuk eşitliğine dair ciddi adımlar atmayı başaran ilk ülkelerden biri olan Türkiye’de, günümüzde durum, maalesef pek de iç açıcı değil.

 

İş hayatında erkeklere kıyasla eşit hak ve özgürlüklere sahip olsalar da, sanayi alanında kadınların hala var olamadığını görüyoruz. 15 yaşın üstündeki 60 milyon 223 bin bireyin 30 milyon 399 binini kadınlar oluşturuyor olduğu halde, yalnızca %29,3’u istihdam sahibi. Bu tablonun sebeplerine gelecek olursak:

 

Dillerimize yerleşmiş bir: “sen yapamazsın” kalıbı var. Aynı performansı, hatta bazen daha fazlasını sağlayabilecekleri halde kadınların yalnızca belirli başlı işlerde çalışmalarına göz yuman bu görüşten artık kurtulmalıyız; çünkü birçok durumda kadınların işgücüne katkıları yok sayılamayacak kadar önemli. Düşünce dünyamıza, bilim dünyasına ve sanayiye katkıları gözardı edilemeyecek birçok kadın, geçmişte bu edinimlerine erkek taklidi yaparak ulaşmak zorundaydı. İkinci dünya savaşının seyrini değiştiren komutanların bir kısmının erkek taklidi yapan kadınlar olduğu yeni bulgular arasında. Liseyi ve üniversiteyi erkek taklidi yapan, daha sonraları Einstein ile evlenerek birlikte yaptıkları çalışmalarla Fizik dünyasına büyük katkılar sunan Mileva Marić de bu eşsiz kadınlar arsındaydı.Günümüzde sekülerleşen Hrıstiyan dünyasının dahi sakladığı bir kadın papa: Papa Joan

 

Bilim ve düşünce dünyasında yetkin kadınlar olduğu gibi, iş dünyasında da yetkin kadınlar vardı; ancak onları erkek kılığında gizlenmek zorunda bırakan etmenler değişmiş olmasına rağmen, hala iş ve bilim dünyasında hak ettikleri yeri bulamamış olmalarının temel sebepleri arasında, onca çaba ve inkılaba rağmen hala güven bulamıyor olmalarıdır.”Baba beni okula gönder” gibi devlet destekli projeler dahi, ulaşmayı hedefledikleri noktaya henüz ulaşamamış, kadınlarımız hak ettikleri değerden uzaklaştırılmışlardır.

 

Onlara hak ettikleri değeri veremiyor olabiliriz; ancak bu onların sağlığını düşünmeyeceğimiz ve mutlu edemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Hiç değilse Glint ürünlerini alın da sağlıklı ve mutlu olsunlar

Glint Kadının gücü